Dış Çekim Şakaya Gelmez

Dış Çekim Şakaya Gelmez

Soleil Art olarak,dış çekim, düğün çekimi ve gelin damat albümü çekimlerinde dikkat güzel edilmesi gereken bazı durumlara dair bu makaleyi yayınlama gereği duyduk. Gelin ve damatlarımızın hayatlarının en özel günlerinin heba olmasını asla istemeyiz. Peki, bunun içine dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? 

Dış Çekim Ekibinin Yeterliliği:  Öncelikle bu konuda,deneyimli ve sizi çekim ekibi ve ekipmanları ile tatmin edecek güvenilir bir fotoğrafçı bulmalısınız. Fotoğrafçınızın asıl amacı para kazanmak değil, ortaya gerçekten başarılı bir dış çekim koymak olmalı. Genel anlamda geniş ekiplerin olmadığını düşünürsek, sizin ile gerçekleştirilecek olan gelin damat çekiminden sonra,bir başka gelin damat çekimine yetişmeyi planlayan bir ekibin, çok sağlıklı çekimler gerçekleştiremeyeceği aşikardır. 

Dış Çekim İçin Meteoroloji: Dış çekimin gün planlaması bazen erken tarihlerde gerçekleşebiliyor. Özellikle düğün sezonlarının yoğun olduğu zaman dilimlerinde düğünler, gelin ve damat için eğlence ve mutluluktan çok, bir işkenceye dönüşebiliyor. Ama durum ne olursa olsun, ileriye yönelik olarak elinizde en somut kalacak olan hatıralarınız düğün fotoğraflarınız ve düğün videonuzdur. Bu nedenle, dış çekimin gerçekleştirileceği zamanı iyi hesaplamak, bu kararı tamamı ile fotoğrafçıya bırakmamak gerekiyor. Tercih edeceğiniz fotoğrafçınızın, her ihtimale karşı dış çekim tarihini esnetebilecek bir ekip olmasına ve bunu sözleşmenize eklemesine dikkat ediniz. Bununla birlikte dış çekimi gerçekleştirecek olan fotoğrafçınızın, gerçekten bir stüdyosunun olup olmadığını da tespit etmeniz sizin için bir garanti niteliği taşımaktadır. 

Albüm Örneklerini Mutlaka Görün: Dış çekim için anlaşacağınız fotoğrafçınızın Freelance bir fotoğrafçı olmamasına dikkat ediniz. Bir mekanı, vergi levhası olması daha sonra oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumda hak talep etmeniz için size fayda sağlayacaktır. Anlaşacağınız fotoğrafçının sizlere göstereceği örnek albümlerde, fotoğrafçının kendi imza ve/veya logosunun olup olmadığına dikkat ediniz. Bu şekilde bir başkasının çalışmaları ile sizlere kendisini farklı tanıtacak olan kişilere karşı tedbirinizi de almış olursunuz. 

Sözleşme Yapmayı İhmal Etmeyin: Dış Çekiminizi yaptırmaya karar verdiğiniz fotoğrafçıdan mutlaka sözleşme hazırlamasını isteyiniz. Sözleşmede,çekim tarihinin, çekim mekanının, dış çekimi hangi fotoğrafçının çekeceğinin, çekimin nereden - ne zaman başlayacağının, çekimin ne kadar süreceğinin, çekim sonunda kaç adet fotoğraf alacağınızın, video olup olmayacağının, albüm modelinin, size teslim edilecek olan fotoğraf sayısının ve diğer materyallerin tam listesinin bu sözleşmede geçmesini isteyin. Herhangi bir ön ödeme yaparsanız bununla ilgili de mutlaka fiş, fatura veya tahsilat makbuzu talep ediniz. 

Mekanın Ayarlanması : Dış Çekim için mekanın ayarlamasını önceden sağlamalısınız. Bunu yaparken artık mekanların ücret talep ettiğini gözden kaçırmayın. Anlaşılacak olan mekana önceden gidilerek,ücret  isteyip istemediklerini ve bu ücreti kimin vereceğini kesinleştiriniz. Normal şartlar altında fotoğrafçı mekanı önerir ve ödeme önceden konuşularak,çift tarafından yapılır. Ama konuşulmadığı takdirde hazırlıksız yakalanmak ,o özel güne hiç de güzel anılar bırakmayabilir. 

Zaman zaman ,yine düğün arefesinde olan ve dış çekim planlayan çiftlerimizin ,en azından fotoğraf ile ilgili kısımlarda zor durumda kalmamalarını sağlamak amacı ile yeni makaleler hazırlayarak yayınlayacağız.Sizler de özellikle merak ettiğiniz konular ile ilgili her zaman bizlere ulaşabilirsiniz. 

Tekrar görüşmek üzere…

Yazar : 
Zafer Güder 
Fotoğrafçı 

E-posta:
zaferguder@soleilart.com.tr


Soleil Art Covid-19 Tedbirleri

COVID-19, özel ve iş hayatımızdaki yaşam biçimlerimizi tamamen değiştiriyor.

Renkli Dijital Baskı Merkezi

Bursa, Beşevler'de A3 Renkli tarama ve A3 Kağıt boyutunda baskılarınızı anında teslim alabilmeniz mümkün!

Sanatsal Çalışmalar Bursa'da

Tarihe imzası kazınmı olan birçok sanatsal tablo, Soleil Art Ajans tarafından en ince detaylarına göre yeniden hayat buluyor. Üstelik Bursa'da. 

SOSYAL MEDYA ve TAKİBİ

Ticari platformda en hızlı pazarın, sosyal medya üzerinden işlediği hepimizce aşikardır. Global anlamda ticaretin ve rekabetin oldukça zorlaştığı bu sektörde bir çok firma ve birey sosyal medya üzerinden sanal bir savaş yürütmektedir. Ve bu savaşın kazananı, en doğru yolu en doğru kullanım ile sağlayanlar olmaktadır. 

Bursa Polisine İndirim

Gecesini, gündüzünü toplumumuzun huzuru için umursamadan gözden çıkaran, kendi ailelerinden daha çok halk için zaman ve emeğini haracayan Polisimize destek olmak adına, Bursa Emniyet Müdürlüğü ile bir anlaşma sağladık. 

Katı ve Sıvı Gıda (Besin) Grubu Fotoğrafçılığı

Yemek fotoğrafçılığı diye isimlendirilen sektör aslında tüm yiyecek ve içecekleri barındıran bir sektördür.

Yepyeni Bir Teknoloji: Drone!

Başta gözümüze sadece eğlence amaçlı kullanılır gibi görünse de aslında drone’lar uzun; çok uzun yıllardır hayatımızdalar… Drone’lar uzaktan kumandalı model helikopter ve uçak merakı olanların daha hızlı bir biçimde dikkatini çekmiş olsa da çok farklı ve çok yararlı kullanım alanlarında faaliyet gösteriyorlar.

Tanıtım Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?

Markanızın bilinirliliğini arttırmak ve hedef kitleye en kısa yoldan ulaşmak için hazırlanan tanıtım filmleri, teknolojinin geldiği son noktada yepyeni tekniklerle hazırlanıyor. Fabrikanız, şirketiniz ya da iş eğitimleriniz, tanıtım filmleri ile hedef kitlenize kolayca ulaşıyor.

Düğün Albümü Yerini Save the Date Çekimlerine mi Bırakıyor?

Tarihi çok eskilere dayanan düğün fotoğrafçılığı da kendi içerisinde farklı evrimler geçiriyor. Düğün fotoğrafçıları artık sadece düğün ve nikah fotoğrafları çekmiyor; şimdi yeni trend Save the Date!

Türkiye’de, Nasıl Model Olunur?

Uzun boy, düzgün hatlar ve fotojenik olmak model olmak için yeterli midir? Model olmanın zorlukları var mı ve varsa nelerdir? Nasıl iyi bir model olunur? İşte tüm bu soruların cevapları...

Sürdürülebilir Modanın Yeni Adı

Șehirde yașayan modern insanın rahatlık ve doğallık arayıșında günlük hayatının her alanına

duyarlı ve organik bir dokunuș hayali ile Night Night® Organik koleksiyonu şimdi Boyner ve

Trendyol’da satışta!