Katı ve Sıvı Gıda (Besin) Grubu Fotoğrafçılığı

Katı ve Sıvı Gıda (Besin) Grubu Fotoğrafçılığı

Katı ve Sıvı Gıda (Besin) Grubu Fotoğrafçılığı

Maalesef yabancı dil kaynaklarından ülkemize giren bir çok çeviri anlamını ciddi oranda kaybetmektedir. Örneğin mesleğimizin bu sektörü. Ve birçok meslektaşım da maalesef bu hataya ayak uydurup iş bulamama kaygıları nedeni le hatalı çarkın bir dişilisi oluveriyor. Haksız da değiller aslında. Zira reklam sektörünün de hakimi yine yabancı dil destekli kaynaklar…

Yemek fotoğrafçılığı diye isimlendirilen sektör aslında tüm yiyecek ve içecekleri barındıran bir sektördür. Bu grubun içerisine; taze olarak tüketilebilen sebze ve meyveler, herhangi bir işlemden geçirildikten sonra pişmiş hali ile tüketilen sebze ve tahıl grubu ile sıvı gıdalar da yerini alır. Hatta Kahvaltı, öğlen yemekleri, akşam yemekleri, ve bu menülerin kendi içlerinde olan paylaşımlarına girmek olursak yok yok gibi bir durum.

Biz bu kaygıya düşmeden işin doğrusunu dile getirdikten sonra asıl konumuza dönelim. Besin ve Gıda Sektöründe ürün çekimlerini 4’e ayırmak mümkün:

1-Taze Besin Grubu

2-Tüketilmeye Hazır Edilmiş Besin Grubu

3-Ambalajlı Besin Grubu

4-Sıvı Gıda Grubu

Bu dört maddeyi açıklamak gerekirse;

1-Taze Besin Grubu: Taze Besin Grubundan kastımız ham olarak, mahsül toplandıktan sonra çekilecek olan besin gurubudur. Bu grup içerisinde meyveler ağır basıyor gibi görünse de sağlıklı serin tüketim gurubuna giren ve işlemden sonra meyve suyu olarak da servis edilebilen sebzeler de girebilmektedir.  Manav tezgahlarını dolduran ve ham hali ile tüketilebilen tüm besinleri bu gruba dahil edebiliriz.

2-Tüketilmeye Hazır Edilmiş Besin Grubu: Bu gruba giren besinler,  toplanma ve hasat zamanının ardından servis edilmeden önce herhangi bir ayıklama, temizleme veya pişirilme işleminden geçirilerek servis edilmiş olan besin gruplarını içermektedir. Hasat edildikten sonra kabuğu soyulup otelin kahvaltı raflarında yerini almış ceviz içinden mangala, haşlanmış makarnadan fırında kuzu tandıra , mayalanmış yoğurttan künefe çeşitlerine kadar sınırsız kültür ve dokunuşa sahip zengin bir içeriktir. İçerik bu kadar zengin olunca, fotoğraf anlamında da en geniş yelpazeyi bu ürün grubu almaktadır.

3-Ambalajlı Besin Grubu:İşlemden geçirilerek ambalajlanmış olan her tür besin grubudur. Kuru gıdalardan sürpriz yumurtalara kadar sayılabilir. Reçel ve marmelatlar, tahıllar ve dondurulmuş besinler, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri gibi yine birçok dala ayrılan zengin bir yelpazedir.

4-Sıvı Gıda Grubu: Adından da anlaşılacağı üzere sıvı olarak tüketilen ve mecburen işlemden geçmiş ve ambalajlanmış olan Sıvı Besin Grubudur. Ambalajlı sular, alkollü tüketecekler, yerel üretimler (şalgam-şıra),global ve ulusal markaların içecek grupları, süt ürünleri, işlemden geçirilmiş meyve sebze suları ile vitamin ve sağlık ürünleri.

Aslında fotoğrafçılık gerçekten branşlaşmaya ihtiyaç duyan bir sektör. Kurumsal çekimler yapan ve yapmayanlar olarak ikiye ayrılmalı bu meslek. "Ne iş olsa yaparız!” Mantığın bu meslek ile bağdaşamaz.

Katı ve Sıvı Gıda (Besin) Grubu Fotoğrafçılığı ile ilgili uzun süreli deneyimlerimiz oldu. Elbette bunun öncesinde eğitimler alındı. İhtiyac duyulan materyal ve ekipmanların yanısıra, kılavuz misali hangi acil durumda hangi doğal unsurlar ile çözüm bulunabilir gibi kısa yollarını da yoğun bir şekilde deneyimleme imkanı bulduki. Bu nedenle bu konuda kendimize güvenimiz sonsuz.

Her gıda ürünü aynı ışık aynı ortam ve aynı ayarlarda çekmeniz kesinlikle imkansız. Katı ve Sıvı Gıda (Besin) Grubu Fotoğrafçılığında kazanabilmek için kazandırabilmeniz gerekiyor. Kazandırabilmek için ise doğru besini doğru şekilde yansıtarak iştah kabartan ve müşteriyi cezbeden bir grafik ile bütünleştirmek gerekiyor.

Soleil Art olarak Katı ve Sıvı Gıda (Besin) Grubu Fotoğrafçılığındaki deneyimlerimize damak tadımıza güvendiğimiz oranda güveniyoruz. Ve bu anlamda ihtiyaç duyulan tüm gıda sektörlerindeki firmalarımıza danışmanlık hizmetlerinden fotoğraf çekimleri ve baskılı materyallerinin hazırlanmasından sosyal medyalarının güçlendirilmesine kadar yanlarında olduğumuzu garanti ediyoruz. Lütfen Gıda sektörünün hangi alanında olursanız olun, iş hacminiz ne olursa olsun, bizimle görüşmeden ve ücretsiz danışmanlığımızdan hizmet almadan önce mutlaka yeniden bir düşünün.

Soleil Art hem sizin için hem de kendi geleceği için sürekli gelişmektedir. Ve Soleil Art Kazandır ki Kazanasın felsefesinden yola çıkmaktadır.

Örnek çekimlerimizin bulunduğu galerimize BURADAN ulaşabilirsiniz...

Yazar:

Zafer Güder (Fotoğrafçı)

e-posta

zaferguder@soleilart.com.tr

 

 


Soleil Art Covid-19 Tedbirleri

COVID-19, özel ve iş hayatımızdaki yaşam biçimlerimizi tamamen değiştiriyor.

Zafer Güder Havacılık Yetkisini Aldı

Bursa firması olan, her yeni dönemde bünyesine ekstra gelişmeler ekleyen bir firma olduk. Ve artık çıtayı yükseltmek adına 2020 Ocak ayında Limited Şirket olduk...

2020 Sevgililer Günü Kampanyası

2020 yılı içerisinde evlenecek olan çiftlerimize bir kampanyamız var. Sevgililer gününde özel davetlimizsiniz...

Renkli Dijital Baskı Merkezi

Bursa, Beşevler'de A3 Renkli tarama ve A3 Kağıt boyutunda baskılarınızı anında teslim alabilmeniz mümkün!

Sanatsal Çalışmalar Bursa'da

Tarihe imzası kazınmı olan birçok sanatsal tablo, Soleil Art Ajans tarafından en ince detaylarına göre yeniden hayat buluyor. Üstelik Bursa'da. 

Dış Çekim Şakaya Gelmez

Soleil Art Ajans olarak; gelin ve damatlarımızın hayatlarının en özel günlerinin heba olmasını asla istemeyiz. Peki, bunun içine dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? 

SOSYAL MEDYA ve TAKİBİ

Ticari platformda en hızlı pazarın, sosyal medya üzerinden işlediği hepimizce aşikardır. Global anlamda ticaretin ve rekabetin oldukça zorlaştığı bu sektörde bir çok firma ve birey sosyal medya üzerinden sanal bir savaş yürütmektedir. Ve bu savaşın kazananı, en doğru yolu en doğru kullanım ile sağlayanlar olmaktadır. 

Bursa Polisine İndirim

Gecesini, gündüzünü toplumumuzun huzuru için umursamadan gözden çıkaran, kendi ailelerinden daha çok halk için zaman ve emeğini haracayan Polisimize destek olmak adına, Bursa Emniyet Müdürlüğü ile bir anlaşma sağladık. 

Yepyeni Bir Teknoloji: Drone!

Başta gözümüze sadece eğlence amaçlı kullanılır gibi görünse de aslında drone’lar uzun; çok uzun yıllardır hayatımızdalar… Drone’lar uzaktan kumandalı model helikopter ve uçak merakı olanların daha hızlı bir biçimde dikkatini çekmiş olsa da çok farklı ve çok yararlı kullanım alanlarında faaliyet gösteriyorlar.

N11 Soleil Art Mağazası Açıldı

N11 Mağazımızı Ziyaret Etmek İçin Tıklayınız..Soleil Art, şimdide kendi üretimleri ile hizmetinizde... 

Tanıtım Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?

Markanızın bilinirliliğini arttırmak ve hedef kitleye en kısa yoldan ulaşmak için hazırlanan tanıtım filmleri, teknolojinin geldiği son noktada yepyeni tekniklerle hazırlanıyor. Fabrikanız, şirketiniz ya da iş eğitimleriniz, tanıtım filmleri ile hedef kitlenize kolayca ulaşıyor.

Düğün Albümü Yerini Save the Date Çekimlerine mi Bırakıyor?

Tarihi çok eskilere dayanan düğün fotoğrafçılığı da kendi içerisinde farklı evrimler geçiriyor. Düğün fotoğrafçıları artık sadece düğün ve nikah fotoğrafları çekmiyor; şimdi yeni trend Save the Date!

Türkiye’de, Nasıl Model Olunur?

Uzun boy, düzgün hatlar ve fotojenik olmak model olmak için yeterli midir? Model olmanın zorlukları var mı ve varsa nelerdir? Nasıl iyi bir model olunur? İşte tüm bu soruların cevapları...

Sürdürülebilir Modanın Yeni Adı

Șehirde yașayan modern insanın rahatlık ve doğallık arayıșında günlük hayatının her alanına

duyarlı ve organik bir dokunuș hayali ile Night Night® Organik koleksiyonu şimdi Boyner ve

Trendyol’da satışta!

TAV’dan İHA’ların Kullanım Alanına Yönelik Büyük Konferans

İnsansız Hava Araçlarının kullanım alanları her geçen gün yaygınlaşmasıyla kamuoyuna Teknoloji, Kullanım Alanları ve Yasal Mevzuatları konulu bir konferans gerçekleşti.