Türkiye’de, Nasıl Model Olunur?

Türkiye’de, Nasıl Model Olunur?

Türkiye’de Nasıl Model Olunur?

 

Uzun boy, düzgün hatlar ve fotojenik olmak model olmak için yeterli midir? Model olmanın zorlukları var mı ve varsa nelerdir? Nasıl iyi bir model olunur? İşte tüm bu soruların cevapları:

Modelliğe Başlama Yaşı

Modelliğe başlama yaşı oldukça erkendir. Ne kadar erken başlarsanız, bu yolda o kadar çok mesafe kat edersiniz. Türkiye’de modelliğe başlama yaşı, 16-22 yaş aralığıdır ancak yurt dışında bu başlangıç, 13-14 yaşlarına kadar düşebiliyor. Erken yaşlarda pırıltılı bir dünyaya atmak her ne kadar cazip görünse de bunun da belirli zorlukları var. Çocuk denecek yaşlarda profesyonel bir iş yaşamına atılmak ve ilgi odağı olmak bazı durumlarda travmalara ve anksiyete bozukluklarına neden olabiliyor.

Eğitim Şart!

Modellik için de diğer tüm meslek kollarında olduğu gibi eğitim şart. Model olmaya karar verdiğinizde atacağınız ilk ve en önemli adım, iyi bir modellik okulundan eğitim almaktır. Duruş, pozlar, podyum yürüyüşü gibi birçok teknik eğitim, modellik okullarında veriliyor. Ülkemizde profesyonel modellik eğitimi veren birçok moda ajansı var. Kendini kanıtlamış, güvenilir ve gelecek vaat eden okullardan birini tercih etmeniz, iyi bir model olma yolunda rakiplerinizle aranızda büyük fark yaratıyor.

Sağlıklı ve Bakımlı Bir Vücut

Her zaman sağlıklı, bakımlı ve dinç olmalısınız. Sağlığınıza her zaman özen göstermeniz, bu işi keyifle ve başarıyla sürdürmeniz için önemli. Sağlıklı gıdalar, organik yiyecekler, genel vücut sağlığınız üzerinde önemli role sahiptir. Herkes için büyük önem taşıyan bu detay, model olmak isteyenler için bir yaşam biçimine dönüşmeli… Saç ve cilt bakımlarınıza dikkat etmelisiniz ve bu bakımları profesyonel ellerde, rutin aralıklarla yaptırmalısınız. Modellik, vücut güzelliği kadar saç, cilt, el ve tırnakları da içine alan bir bütünü kapsar. Hayatınızın önemli bir bölümünü fiziksel egzersizlere ayırmalısınız. Aldığınız kalorileri yakmak ve enerjiye dönüştürmek için gerekirse profesyonel bir fitness antrenörü ile çalışmalısınız.

Modellik Üzerine Yazılmış Kitaplar

Modellik üzerine yazılmış birçok kitap bulunuyor. Nasıl top model olunur? Bu işin incelikleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz dünyaca ünlü modellerin kaleminden çıkmış kitaplar, modellik hakkındaki tüm soruları cevaplayacak nitelik taşıyor. Ülkemizin moda dünyasına kazandırdığı en önemli isimlerden biri olan Tülin Şahin’in de manken ve modellik üzerine yazdığı, uluslararası platformlarda da kabul gören bir kitabı bulunuyor. Moda bloglarını, ünlü moda fotoğrafçılarını ve stillerini de yakın takibe alarak, bu alandaki vizyonunuzu günden güne geliştirebilirsiniz.

Tekrar Tekrar Denemek

Profesyonellik, öz disiplin ve sabrı da beraberinde istiyor. Olumsuz eleştirilere, reddedilmeye ve uzun süre emek vermeye en baştan hazır olmalısınız. Türkiye model ajansları, bu konuda gerçek bir yarışın yaşandığı önemli bağlantı noktaları. Ajansınızla sürekli dialog içinde olmalı ve ilişkilerinizi canlı tutmalısınız. Birçok görüşme yapabilir ve sadece birinden geri dönüş alabilirsiniz. O nedenle, her görüşmeyi aynı profesyonellik ve istekle gerçekleştirmelisiniz.

Gülümsemenin  Gücü

Gülümsemenizi tasarlayın. Model olmaya karar verdiyseniz, bitmek tükenmek bilmeyen çekimlerde bile yüzünüzdeki tebessümün kaybolmaması gerektiğini de bilmelisiniz. Kamera önündeki rahatlığınız, en az vücut ölçüleriniz kadar önemli. Bu yüzden, profesyonel fotoğrafçılarla çalışmaya özen gösterin. Maliyeti biraz yüksek olsa da iyi bir portföy oluşturmada büyük önem taşıyan bir detay. Üstelik profesyonel bir moda fotoğrafçısı, duruşlar, poz verme ve daha birçok konuda size eğitici bir yönlendirmede bulunur. Bu fırsatı kaçırmayın!

Keşfedilmek Zordur

Keşfedilmek her zaman çok kolay olmayabilir; bu nedenle işinizi tesadüflere bırakmak yerine, Türkiye’de bulunan model ajansları arasından, işini en iyi yapanlardan birine başvuru yapmalısınız. Modellik, kazançlı ve bir o kadar da keyifli bir meslektir. Bununla birlikte, mesleğe girişte büyük paralar kazanmayı hedeflememelisiniz. Dünya üzerinde de model olmak isteyen kişiler, konaklama, seyahat ve deneme çekimleri gibi gider kalemleri için, henüz kazanmadan borçlanıyor. Unutmayın bu zorlu bir yolculuk… İyi markalar, her zaman en iyi parayı vermez; tam tersine iyi markalar “reklam içinde reklam” mantığı ile kullandıkları modellere bazen piyasa rayiçlerinin çok çok altında ödeme yapabilirler. Bunun nedeni, iyi bir markanın yüzü olmak gelecekte size çok daha büyük fırsatlar sunabilir. Siz de iyi bir markanın yüzü olarak daha az ücret karşılığında kendi reklamınızı yapmış olursunuz.

Modellik Kariyeri

Modellik çok erken yaşlarda başlayan bir meslek olmakla birlikte, modellik kariyeri diğer meslekler kadar uzun süreli değildir. Podyumda ünlü markalar için yürüyen modellerin yaklaşık olarak %70’i yeni yüzler arasından seçilir. Bu da mesleğe başladıktan sonra sadece birkaç sezon sürecek bir mankenlik ve modellik serüveni anlamını taşıyor. Modellik yapmak istiyorsanız, sadece vücudunuzun artı özellikleri ile bu işe başlamak zorunda değilsiniz. Günümüzde birçok önemli model ajansı, el, saç ve yüz modellerine de kataloglarında yer veriyor. Siz de bu ayrıcalıklarınızı başarı ve kazanca dönüştürebilirsiniz.

Model olmak ve iyi bir modele dönüşmek için çok fazla çaba sarf etmek gerekiyor. Tüm bunları göze almak ve disiplinli çalışmak ise başarıyı beraberinde getiriyor. Moda tarihinin büyüleyici sayfaları arasına adını yazdırmak hiç de göründüğü kadar kolay değil…

 

Filiz ADAR

Moda ve İçerik Yazarı

 


Soleil Art Covid-19 Tedbirleri

COVID-19, özel ve iş hayatımızdaki yaşam biçimlerimizi tamamen değiştiriyor.

Zafer Güder Havacılık Yetkisini Aldı

Bursa firması olan, her yeni dönemde bünyesine ekstra gelişmeler ekleyen bir firma olduk. Ve artık çıtayı yükseltmek adına 2020 Ocak ayında Limited Şirket olduk...

2020 Sevgililer Günü Kampanyası

2020 yılı içerisinde evlenecek olan çiftlerimize bir kampanyamız var. Sevgililer gününde özel davetlimizsiniz...

Renkli Dijital Baskı Merkezi

Bursa, Beşevler'de A3 Renkli tarama ve A3 Kağıt boyutunda baskılarınızı anında teslim alabilmeniz mümkün!

Sanatsal Çalışmalar Bursa'da

Tarihe imzası kazınmı olan birçok sanatsal tablo, Soleil Art Ajans tarafından en ince detaylarına göre yeniden hayat buluyor. Üstelik Bursa'da. 

Dış Çekim Şakaya Gelmez

Soleil Art Ajans olarak; gelin ve damatlarımızın hayatlarının en özel günlerinin heba olmasını asla istemeyiz. Peki, bunun içine dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? 

SOSYAL MEDYA ve TAKİBİ

Ticari platformda en hızlı pazarın, sosyal medya üzerinden işlediği hepimizce aşikardır. Global anlamda ticaretin ve rekabetin oldukça zorlaştığı bu sektörde bir çok firma ve birey sosyal medya üzerinden sanal bir savaş yürütmektedir. Ve bu savaşın kazananı, en doğru yolu en doğru kullanım ile sağlayanlar olmaktadır. 

Bursa Polisine İndirim

Gecesini, gündüzünü toplumumuzun huzuru için umursamadan gözden çıkaran, kendi ailelerinden daha çok halk için zaman ve emeğini haracayan Polisimize destek olmak adına, Bursa Emniyet Müdürlüğü ile bir anlaşma sağladık. 

Katı ve Sıvı Gıda (Besin) Grubu Fotoğrafçılığı

Yemek fotoğrafçılığı diye isimlendirilen sektör aslında tüm yiyecek ve içecekleri barındıran bir sektördür.

Yepyeni Bir Teknoloji: Drone!

Başta gözümüze sadece eğlence amaçlı kullanılır gibi görünse de aslında drone’lar uzun; çok uzun yıllardır hayatımızdalar… Drone’lar uzaktan kumandalı model helikopter ve uçak merakı olanların daha hızlı bir biçimde dikkatini çekmiş olsa da çok farklı ve çok yararlı kullanım alanlarında faaliyet gösteriyorlar.

N11 Soleil Art Mağazası Açıldı

N11 Mağazımızı Ziyaret Etmek İçin Tıklayınız..Soleil Art, şimdide kendi üretimleri ile hizmetinizde... 

Tanıtım Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?

Markanızın bilinirliliğini arttırmak ve hedef kitleye en kısa yoldan ulaşmak için hazırlanan tanıtım filmleri, teknolojinin geldiği son noktada yepyeni tekniklerle hazırlanıyor. Fabrikanız, şirketiniz ya da iş eğitimleriniz, tanıtım filmleri ile hedef kitlenize kolayca ulaşıyor.

Düğün Albümü Yerini Save the Date Çekimlerine mi Bırakıyor?

Tarihi çok eskilere dayanan düğün fotoğrafçılığı da kendi içerisinde farklı evrimler geçiriyor. Düğün fotoğrafçıları artık sadece düğün ve nikah fotoğrafları çekmiyor; şimdi yeni trend Save the Date!

Sürdürülebilir Modanın Yeni Adı

Șehirde yașayan modern insanın rahatlık ve doğallık arayıșında günlük hayatının her alanına

duyarlı ve organik bir dokunuș hayali ile Night Night® Organik koleksiyonu şimdi Boyner ve

Trendyol’da satışta!

TAV’dan İHA’ların Kullanım Alanına Yönelik Büyük Konferans

İnsansız Hava Araçlarının kullanım alanları her geçen gün yaygınlaşmasıyla kamuoyuna Teknoloji, Kullanım Alanları ve Yasal Mevzuatları konulu bir konferans gerçekleşti.