Yepyeni Bir Teknoloji: Drone!

Yepyeni Bir Teknoloji: Drone!

Başta gözümüze sadece eğlence amaçlı kullanılır gibi görünse de aslında drone’lar uzun; çok uzun yıllardır hayatımızdalar… Drone’lar uzaktan kumandalı model helikopter ve uçak merakı olanların daha hızlı bir biçimde dikkatini çekmiş olsa da çok farklı ve çok yararlı kullanım alanlarında faaliyet gösteriyorlar. Japonların bu teknolojiyi 20 yıldan fazladır tarım arazileri üzerinde kullandığını düşünecek olursak neyle karşı karşıya olduğumuzu daha iyi anlayabiliriz. Bu çılgınca gelişen teknoloji, firmalar için maliyetleri azaltırken zamandan ve personelden yana sağladığı tasarrufla da öne çıkıyor. Öyle ki, drone yardımıyla binlerce metrekare alanları havadan kolayca görüntüleyebilir, 4K video çekim özelliği taşıyan kameralarla donatılmış drone modelleri ile karadan onlarca personel ile günlerce çalışarak gerçekleştireceğiniz çekimleri kolayca tamamlayabilirsiniz. Gidilmesi zor hatta imkânsız yerlere birkaç saat içinde ulaşabilir, arama kurtarma çalışmalarındaki en önemli faktör olan zaman yarışını siz kazanabilirsiniz. Drone’ların Kullanım Alanları Nelerdir? Hangi Amaçlarla Kullanılır? Sorularına cevap vermeye çalışalım:

Tarım demişken drone’ların en iddialı kullanım alanlarından birinin tarım olduğunu da söylemek gerekiyor. Japonlar, her dönemin ileri teknolojilerini üreten ve kullanan bir toplum olarak, tarım teknolojilerinde de bu yenilikçi teknolojilerin avantajlarından yararlanıyor. 20 yıl önce kullanmaya başladıkları Yamaha R-MAX modeli dronu günümüzde hala tarım uygulamalarında kullanmaya devam ediyorlar. Gübreleme, sulama ve hatta tohumlama gibi işlemler, bu drone modeliyle kolayca gerçekleşiyor. Kullanımı bununla sınırlı mı? Elbette hayır… Topraktaki azot ölçümü ve bitkilerin fotosentez üretimi de drone üzerindeki yeni teknoloji sistemlerle kolaylıkla takip ediliyor.

Dünyanın en önemli ihtiyaç ve gelir kaynaklarından olan enerji yönetimi de yeni nesil drone teknolojileri ile takip edilebiliyor. Gidilmesi zor arazilerdeki enerji hatlarında oluşabilecek arızaların tespiti ve hatta giderilmesi, drone sayesinde kolaylıkla çözümleniyor. Doğalgaz ve petrol hatlarında denetim yapılması, elektrik dağıtım bölgelerindeki arızaların tespiti, İHA’ları ile insan hayatı tehlikeye atılmadan tamamlanıyor.

Drone modellerinin ülkemizde de en yaygın kullanım alanlarından biri havadan yapılan etkinlik, film, video ve reklam çekimleri. Dünyanın en önemli film endüstrisi olan Hollywood, bu teknolojiyi kullanmaya çok önceden başlamıştı. Oscar’lı birçok filmde, drone çekimlerinin katkısı tartışılmaz. Düğün, açılış ve tüm davetlerin de drone çekimleri ile ölümsüz hatıralara dönüştüğünü söylemek gerekiyor.

Muhteşem görüntüler içeren belgeseller; özellikle vahşi hayatı görüntülemede büyük katkı sağlayan drone’lar sayesinde inanılmaz çekimlere dönüşüyor. Nesli tehlike altına giren hayvanların üreme takibi, sayısı ve hatta göç yolları, yeni nesil izleme teknolojileri ile donatılmış drone modelleri sayesinde kolaylaşıyor. Vahşi hayatın gözlenmesinde olduğu kadar, suçluların yer tespiti ve izlenmesinde de drone teknolojisinden yararlanılıyor.

Arama kurtarma çalışmalarının kolaylaşmasına katkı sağlayan drone modelleri, insanların erişiminin zor ya da mümkün olmadığı yerlerde önemli bir görev üstleniyor. Bu tip ilkyardım amaçlı geliştirilen drone çeşitlerinin son dönemde yer belirleme dışında ilkyardım müdahalelerine de imkân veren modelleri tasarlanıyor.

Gelecekte daha fazla teknolojik yenilik ile geliştirilmesi beklenen bir diğer özellik ise lojistik. Drone’lar ile taşımacılık yapmak için şimdilik bir takım küçük engeller görünüyor. Mevcut drone modellerinin ulaşım menzilinin geliştirilmesi gibi konular, her geçen gün yenilenmekle birlikte, drone’lar yakın geleceğin en önemli lojistik elemanlarından biri olacak gibi görünüyor.

Askeri amaçlarla üretilen ve kullanılan drone modelleri, dünyadaki pek çok güçlü ordunun envanterinde yer alıyor. Yer belirleme ve bombardıman gibi amaçlarla kullanılan İHA’lar insan kaybını azaltacak ve güvenli bilgi akışı sağlayacak askeri teknolojiler arasında gösteriliyor.

Drone’ların günlük hayatta kullanımı ise giderek yaygınlaştırılıyor. Yemek dağıtımı, acil ilaç tedariki, düğün ve organizasyon çekimleri gibi konularda büyük yardımı dokunan drone’lar havadaki mikropların ve kimyasal maddelerin ölçümü gibi insan hayatını tehlikeye sokabilecek işlerde başarılı bir performans sergiliyor.

Hava ve iklimsel olayların takibi uzun yıllardır İHA’lar tarafından yapılıyor. Kar, dolu ve yağmurların önceden takibi, şiddeti hakkında bilgi toplama görevleri bulunan İHA’lar gelecekte çok daha fazla işlev sağlayacak biçimde yeniden tasarlanıyor. Fırtına ve hortum oluşumlarını önceden bilecek ve hatta gerektiğinde hortumların içinden geçebilen drone teknolojileri için her gün yeni çalışmalar sürdürülüyor.

Hobi amaçlı olarak da sıklıkla kullanılan drone çeşitleri, gün geçtikçe yepyeni yeteneklerle donatılıyor. Öz çekim yapabilen bumerang özellikli drone modeli, çekimi yaptıktan sonra tekrar bileğe dönebilmesiyle övgüyü hak ediyor. Nixie adlı bu minik giyilebilir drone, Make it Wearable isimli yarışmada özel tasarımı sayesinde yarım milyon dolarlık bir ödülün de sahibi oldu.

Geleceğin yeni nesil meslekleri arasında adı geçen drone operatörlüğü, tüm bu yaygın kullanım alanları doğrultusunda önem kazanıyor. Yepyeni, eğlenceli ve iş bulma imkanı kısıtlaması olmayan drone pilotluğu için, Soleil ART ajansın sunmuş olduğu İHA eğitimlerinden yararlanabilir, sertifikalı bir İHA operatörü olabilirsiniz.

Filiz ADAR

Milliyet Gazetesi / Moda ve İçerik Yazarı


Soleil Art Covid-19 Tedbirleri

COVID-19, özel ve iş hayatımızdaki yaşam biçimlerimizi tamamen değiştiriyor.

Zafer Güder Havacılık Yetkisini Aldı

Bursa firması olan, her yeni dönemde bünyesine ekstra gelişmeler ekleyen bir firma olduk. Ve artık çıtayı yükseltmek adına 2020 Ocak ayında Limited Şirket olduk...

2020 Sevgililer Günü Kampanyası

2020 yılı içerisinde evlenecek olan çiftlerimize bir kampanyamız var. Sevgililer gününde özel davetlimizsiniz...

Renkli Dijital Baskı Merkezi

Bursa, Beşevler'de A3 Renkli tarama ve A3 Kağıt boyutunda baskılarınızı anında teslim alabilmeniz mümkün!

Sanatsal Çalışmalar Bursa'da

Tarihe imzası kazınmı olan birçok sanatsal tablo, Soleil Art Ajans tarafından en ince detaylarına göre yeniden hayat buluyor. Üstelik Bursa'da. 

Dış Çekim Şakaya Gelmez

Soleil Art Ajans olarak; gelin ve damatlarımızın hayatlarının en özel günlerinin heba olmasını asla istemeyiz. Peki, bunun içine dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? 

SOSYAL MEDYA ve TAKİBİ

Ticari platformda en hızlı pazarın, sosyal medya üzerinden işlediği hepimizce aşikardır. Global anlamda ticaretin ve rekabetin oldukça zorlaştığı bu sektörde bir çok firma ve birey sosyal medya üzerinden sanal bir savaş yürütmektedir. Ve bu savaşın kazananı, en doğru yolu en doğru kullanım ile sağlayanlar olmaktadır. 

Bursa Polisine İndirim

Gecesini, gündüzünü toplumumuzun huzuru için umursamadan gözden çıkaran, kendi ailelerinden daha çok halk için zaman ve emeğini haracayan Polisimize destek olmak adına, Bursa Emniyet Müdürlüğü ile bir anlaşma sağladık. 

Katı ve Sıvı Gıda (Besin) Grubu Fotoğrafçılığı

Yemek fotoğrafçılığı diye isimlendirilen sektör aslında tüm yiyecek ve içecekleri barındıran bir sektördür.

N11 Soleil Art Mağazası Açıldı

N11 Mağazımızı Ziyaret Etmek İçin Tıklayınız..Soleil Art, şimdide kendi üretimleri ile hizmetinizde... 

Tanıtım Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?

Markanızın bilinirliliğini arttırmak ve hedef kitleye en kısa yoldan ulaşmak için hazırlanan tanıtım filmleri, teknolojinin geldiği son noktada yepyeni tekniklerle hazırlanıyor. Fabrikanız, şirketiniz ya da iş eğitimleriniz, tanıtım filmleri ile hedef kitlenize kolayca ulaşıyor.

Düğün Albümü Yerini Save the Date Çekimlerine mi Bırakıyor?

Tarihi çok eskilere dayanan düğün fotoğrafçılığı da kendi içerisinde farklı evrimler geçiriyor. Düğün fotoğrafçıları artık sadece düğün ve nikah fotoğrafları çekmiyor; şimdi yeni trend Save the Date!

Türkiye’de, Nasıl Model Olunur?

Uzun boy, düzgün hatlar ve fotojenik olmak model olmak için yeterli midir? Model olmanın zorlukları var mı ve varsa nelerdir? Nasıl iyi bir model olunur? İşte tüm bu soruların cevapları...

Sürdürülebilir Modanın Yeni Adı

Șehirde yașayan modern insanın rahatlık ve doğallık arayıșında günlük hayatının her alanına

duyarlı ve organik bir dokunuș hayali ile Night Night® Organik koleksiyonu şimdi Boyner ve

Trendyol’da satışta!

TAV’dan İHA’ların Kullanım Alanına Yönelik Büyük Konferans

İnsansız Hava Araçlarının kullanım alanları her geçen gün yaygınlaşmasıyla kamuoyuna Teknoloji, Kullanım Alanları ve Yasal Mevzuatları konulu bir konferans gerçekleşti.